Λουριώτικος Α.Γ.Ο - Α.Γ.Ο.Φιλιππιάδας (69-64) - Στατιστικά - Δηλώσεις Λώλη

Σε ένα παιχνίδι που για τον ΑΓΟ Φιλιππιάδας είχε χαρακτήρα τελικού (με ήττα οι ελπίδες της για την δυάδα που οδηγεί στα PLAY OFF ανόδου ουσιαστικά τελείωναν) ο Λουριώτικος ΑΓΟ κατάφερε να πάρει την σημαντική νίκη Ο (69-64) και πλέον...
να παίζει την πρωτιά του ομίλου στην επόμενη αγωνιστική με αντίπαλο τον ΚΑΟΠ στην Πρέβεζα.

Στο παιχνίδι τώρα, ο Λουριώτικος ΑΓΟ μπήκε δυνατά και από τα πρώτα λεπτά πήρε κεφάλι στο σκορ (7-0 ΣΤΟ 3ο ΛΕΠΤΟ) το οποίο και δεν έχασε μέχρι την λήξη. Με μικρή αντεπίθεση η Φιλιππιάδα κατάφερε να βρίσκετε κοντά στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το Λουριώτικο να προηγείται με (19-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λουριώτικος με γρήγορο παιχνίδι κατάφερε να βγάλει αιφνιδιασμούς (Ζαμπίθας) και εύκολα καλάθια (Βάρλας)σε αντίθεση με τη Φιλιππιάδα όπου ήταν αρκετά κακή και με πολλά νεύρα και διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές με αποτέλεσμα να δεχτούν 3 τεχνικές ποινές κάπως έτσι ήρθε το (22-13) του δεκάλεπτου και το (41-29) του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο με την Φιλιππιάδα να μην βρίσκει αντίδοτο στην άμυνα την με τον Λουριώτικο να διευρύνει ακόμα την διαφορά και να κλείνει με το +16 το τρίτο δεκάλεπτο (56-40).

Στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (63-42) στο 32ο λεπτό και κάπου εκεί οι κακοί σήμερα διαιτητές κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι με τα συνεχόμενα λάθη τους (πάντα υπέρ της Φιλιππιάδας) βάζοντας τους ξανά στο παιχνίδι όπου μαζί με τα λάθη του Λουριώτικου μείωσαν την διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη.
Με 2/2 βολές από τον Βάρλα στα 9,1 δεύτερα διαμορφώθηκε στο τελικό 69-64.

Ο προπονητής του Λουριώτικου ΑΓΟ, Λώλης Θεόδωρος, δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα :

Αξίζει να αναφερθεί ότι για άλλη μια φορά αντιμετωπίσαμε ομάδα (κομήτη) όπου αντιλαμβάνονται το μπάσκετ με ποδοσφαιρική νοοτροπία (φωνές ,διαμαρτυρίες και γενικός ένταση εντός και εκτός γηπέδου).Εμείς ως σωματείο που πρεσβεύει το μπάσκετ στην περιοχή μας για 26 συναπτά έτη με συμμετοχές σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες της ΕΣΚΑΒΔΕ (μίνι-παίδων-εφήβων-αντρών),δεν θα ακολουθήσουμε αυτόν το δρόμο (τον έχουμε δει και τον απορρίψαμε) αλλά τον δρόμο που έχουμε χαράξει με συνέπεια και ήθος σεβόμενοι πρώτα από όλα το άθλημα ,τους αντιπάλους ,τους διαιτητές αλλά και τους εαυτούς μας.
Σε όσους δεν μας σέβονται επιδεικτικά θα τους αγνοούμε.