Αποτελέσματα Β΄ φάσης του εφηβικού πρωταθληματος της ΕΣΚΑΒΔΕ

Ο Λουριώτικος ΑΓΟ νίκησε τον Αία Άρτας και θα αντιμετωπίσει για τους (8) την Νικόπολη Πρέβεζας στον Λούρο για την πρόκριση στους ημιτελικούς. Τα αποτελέσματα της Β΄ φάσης...

Κ.Α.Ε. ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ - Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑΣ  20-0 (Α.Α)

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ - Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

Οι αγώνες είναι μονοί και ο νικητής προκρίνεται στην ημιτελική φάση (4) του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ανακοίνωση του ΛΑΓΟ στα Social Media για τον αγωνα με τον ΑΙΑ ΑΡΤΑΣ

"Με το δεξί ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις των ομάδων μπάσκετ του συλλόγου μας για τη σεζόν 2014-2015. Συγκεκριμένα η εφηβική ομάδα μας επιβλήθηκε το Σάββατο 11-10 στο κλειστό γυμναστήριο του Λούρου της αντίστοιχης του Αίαντα Άρτας με σκορ 77 - 65. Αν και το παιχνίδι λογιζόταν για ντέρμπι η ομάδα μας έδειξε από την αρχή πως δεν θα επέτρεπε στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την πρόκρισή της μέσα στην έδρα της. Πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε 16-15, πάτησε γκάζι και με άμυνα γρανίτη έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (31-19). Με την ίδια όρεξη μπήκαν οι πιτσιρικάδες του Θοδωρή Λώλη και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τη διαφορά ως και τους 20 πόντους για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 13. Ο Αίας προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αντεπιτεθεί και κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους αλλά κάπου εκεί ένα τρίποντο του Αλέξη Αντώναρου (Νο 8) και ένα γκολ φάουλ του Βαγγέλη Ζαμπίθα (Νο 6) τελείωσαν το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Αίαντα προσπάθησαν με φάουλ να μειώσουν τη διαφορά αλλά οι παίκτες μας ήταν εκνευριστικά εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας. Αξιοσημείωτο είναι το θέμα που δημιουργήθηκε στο τέλος του αγώνα με γονείς !!!! της αντίπαλης ομάδας οι οποίοι αμφισβήτησαν την ηλικία του Βασίλη Αντώναρου και του Βαγγέλη Ζαμπίθα (Νο 7 και 6) κάνοντας έξαλλο τον προπονητή της ομάδας μας. Οι διαιτητές αν και δεν υπήρχε καμία αμφισβήτηση ξαναέλεγξαν το δελτία όλων των αθλητών της ομάδας μας κατόπιν προτροπής του προέδρου του συλλόγου, Παπιγκιώτη Ανδρέα που ήταν στη γραμματεία του αγώνα, και φυσικά διαπίστωσαν το αυτονόητο. Επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε πως η ομάδα μας αγωνίστηκε με έναν παίκτη λιγότερο γιατί οι διαιτητές δεν επέτρεψαν στον αθλητή του συλλόγου μας Τσελίκη Βασίλειο να αγωνιστεί επειδή το δελτίο του από λάθος της ΕΟΚ δεν ανέγραφε την ημερομηνία γέννησης του αθλητή και παρότι το παιδί είχε μαζί του την ταυτότητά του."