Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Οι νίκες του Α.Ο. Λούρου και των Σελλάδων έκαναν άνω κάτω των Β΄ όμιλο (Βιντεο)

Μεγάλη νίκη για τον Α.Ο. Λούρου στο τοπικό ντέρμπι εναντίον του Λουριώτικου Α.Γ.Ο...
σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Λούρου το Σάββατο 16/3.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό και συναρπαστικό για ένα ημίχρονο, που οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα ξεκαθάρισαν, ο Α.Ο.Λ με ένα σερι 18-0 μετέτρεψε το -5 που βρισκόταν στα μέσα της περιόδου σε +13.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντώνη Τσακανιά
(διαζύγιο Α.Ο.Λ. - Γιώργου Ντάβαρη μετά την ήττα στον Αία)
διατηρούσε σταθερά την διαφορά των 10+ πόντων και παρά την προσπάθεια του Λουριώτικου και την εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο από τον Θωδωρή Λώλη η διαφορά δεν μειωνόταν.

Έτσι ήρθε το τελικό 63 - 51 υπέρ του τυπικά γηπεδούχου Α.Ο. Λούρου.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που έγινε στο ΔΑΚ Άρτας το φινάλε ήταν δραματικό, 25" πριν το τέλος ο Αίας πέρασε μπροστά με 62-63 με δύο βολές, αλλά τελικά αυτός που ευστόχησε τελευταίος ήταν ο Βάρδιας για την Α.Ε. Σελλάδων στις βολές από το φάουλ που κέρδισε 2,2" πριν το τέλος, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του με 64-63.