Νίκη στην 'Αρτα που οδήγει στα play off ανόδου για τον Λουριώτικο ΑΓΟ - Δηλώσεις του προπονητή της ομάδας κ. Λώλη

Στο χθεσινό αγώνα το ζητούμενο για τον Λ.Α.Γ.Ο ήταν η νίκη ώστε και μαθηματικά να εξασφαλίσει την συμμετοχή του στα play off ανόδου και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς, πρωτίστως μικρούς παίκτες.
Κάτι τέτοιο...
έγινε σε μεγάλο βαθμό,αφού και η αποστολή του αγώνα ήταν δομημένη κυρίως για αυτόν το σκοπό (οι 7 στους 10 αθλητές ήταν γεννηθείς από το 1997 εως το 1999)

Στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην ζώνη του αντιπάλου ο Λ.Α.Γ.Ο ήταν αρκετά άστοχος στην επίθεση και κακός στην άμυνα χωρίς να βρίσκει ρυθμό ως σύνολο δίνοντας εύκολους πόντους στους αντιπάλους.
Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την γηπεδούχο Αναγέννηση να έχει κεφάλι στο σκόρ (25-23)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στα πρώτα 3 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου παίζοντας καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το μάτς.
Σε ρυθμούς τέτοιους που να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να πλησιάζει και με την ευστοχία από τα 6,75 (7 εύστοχα στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά 9) το μάτς τελείωσε με τον Λ.Α.Γ.Ο να επικρατεί με 51-60.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Αντώναρος Β. (25π./4τρ.) και από την Αναγέννηση ο Λώλος (26π.)
Επίσης πολλά συγχαρητήρια στην άψογη διαιτησία των Μεγαπάνου-Μπιστιτζάνου.

Δηλώσεις προπονητή του Λ.Α.Γ.Ο , κ. Θοδωρή Λώλη

Στο σημερινό παιχνίδι εξασφαλίσαμε την συμμετοχή μας στα play off ανόδου όπου όταν έρθει η ώρα και μάθουμε τον αντίπαλό μας τότε θα πούμε περισσότερα.Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν ο αρκετά μεγάλος χρόνος που πήραν οι μικροί παίκτες και οι οποίοι είναι αυτοί που δημιουργούν τον κορμό της ομάδας κάτι το οποίο πρέπει να είναι ο βασικός στόχος του συλλόγου πέρα από νίκες προκρίσεις και ανόδους.
Με συνεχή δουλειά στις αδυναμίες μας θα γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι και σίγουρα θα έρθουν και οι επιτυχίες.
Επίσης θέλω να ευχηθώ στην Αναγέννηση σύντομα να βρεί τον δρόμο της κυρίως με ανθρώπους γνώστες του αθλήματος και με όρεξη για δουλειά γιατί το όνομα Αναγέννηση στον ερασιτεχνικό αθλητισμό του νομού της Αρτας είναι τεράστιο και η σημερινή εικόνα της με 6 ή 7 παίκτες είναι άσχημη και σίγουρα δεν αξίζει κάτι τέτοιο.