Λουριώτικος Α.Γ.Ο. - Α.Ο. Λούρου

Την Κυριακή το απόγευμα διεξήχθη το τοπικό ντέρμπι μπάσκετ ανάμεσα στις δυο ομάδες του χωριού μας . Αυτή την φορά το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα του..

ΛΑΓΟ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του ΑΟΛ με πολύ καλή άμυνα ζώνης και επιθετικά με τον ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους  Στα 3 τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου παρόλαυτα ο ΛΑΓΟ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να μειώσει το σκορ στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 18-22 υπέρ του τυπικά φιλοξενούμενου ΑΟΛ.

Στην επανάληψη η διαφορά όχι μόνο εξανεμίστηκε αλλά στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου η ομάδα του ΛΑΓΟ πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με δυο πόντους  Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και το μεγαλύτερο μέρος του 4ου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του "Μέλε" δείχνοντας πολύ μεγαλύτερη υπεροχή κυρίως εντός της  ρακέτας όπου οι παίκτες του ΑΟΛ νικήθηκαν κατά κράτος από τις "παλιοσειρές" του ΛΑΓΟ οι οποίοι  βρισκόντουσαν με.. κλειστά μάτια.. έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 8 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους η καθεμία, οδηγήθηκαν στην τακτική των φάουλ , όπου και οι δυο ομάδες εκτέλεσαν αρκετές βολές χωρίς όμως να αλλάξει ουσιαστικά η διαφορά του σκορ. Τελικό αποτέλεσμα 56-50.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (Α) 05-10 (Β) 13-12 (Γ) 17-11 (Δ) 21-17

Στο άλλο παιχνίδι ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΕ ΣΕΛΛΑΔΩΝ: 59 - 46  ήταν όλη η χρονιά και για τις δύο ομάδες, ο ΑΙΑΣ κέρδισε την ΑΕ ΣΕΛΛΑΔΩΝ και αναδείχτηκε πρωταθλητής, εξασφαλίζοντας την άνοδο στην Α΄κατηγορία.

Τα 10λεπτα: 20-14, 33-23, 45-32, 59-46.
ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Ασπρούδης Π.): Πετανίτης Αλ., Σάτος Π., Σαλαμούρας Λ. 10(2), Σμύρης Αλ. 11, Κέφης Αλ. 7, Ντάτσης Γ. 6, Μίγδος Κ., Ασπρούδης Π. 16(2), Τσώλας Γ., Δράκος Αν. 9, Τράμπας Χρ., Γρίβας Σ.
ΑΕ ΣΕΛΛΑΔΩΝ (Πρέντας Χρ.): Τριάντης Ε., Στέργιος Ι., Κέφης Δ.12(1), Ματσούκας Ε., Σιαπλαούρας Π. 3, Καραγιάννης Β. 6(1), Καραγιάννης Κ., Βάρδιας Δ. 2, Παναγιωτόπουλος Χ., Φελέκης Μ. 9(1), Ζιώγας Σ. 14, Κοντορίνης Α.