Δεν τα κατάφερε ο Α.Ο. Λούρου στην Άρτα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Αία Άρτας σε ισάριθμα ματς επί του πρωτοπόρου ΑΟ Λούρου...

Ο Αίας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα απο το 1ο δεκάλεπτο με τον Αλ. Πετανίτη να πετυχαίνει 8 συνεχόμενους πόντους με 2 τρίποντα. Δεν πήρε όμως διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων, με σκορ τελικά στο ημίχρονο 23-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΙΑΣ με όπλο την καλή άμυνα, πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Αν. Δράκο (17π.) αύξησε τη διαφορά.

Το 4ο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και τον Αίαντα να τρέχει το γήπεδο με πολλούς αιφνιδιασμούς και να αυξάνει τη διαφορά.

Τελικό αποτέλεσμα 60 - 39.

Από την ομάδα του Λούρου ξεχώρισε ο Παπαδημητρίου με 18 πόντους παρά την πιεστική άμυνα του Λ. Σαλαμούρα που τον περιόρισε σε μεγάλο βαθμό. Ο Αίας αγωνίστηκε χωρίς τον Αλ. Σμύρη, ο οποίος τιμωρήθηκε με 2 αγωνιστικές για όσα συνέβηκαν την προηγούμενη αγωνιστική στο Λούρο.

Τα 10λεπτα: 12-9, 23-20, 38-26, 60-39.

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Ασπρούδης Π.): Σαλαμούρας 8(2), Πετανίτης 12(2), Κέφης 9, Σακκάς 2, Δράκος 17, Ντάτσης 2, Γρίβας, Ματθαιόπουλος, Τράμπας, Μίγδος, Τσώλας, Ασπρούδης 10.

ΑΟ ΛΟΥΡΟΥ (Ντάβαρης Γ.): Ζάχος 2, Τόκης 2, Κουρλιοκώστας 4, Λιόλιος, Μακρής 2, Παπαδημητρίου 18, Γιώτης, Τσακανιάς 9, Μπαμπαλιάνης, Σιγιάννης, Μπούντας 2.