Δεν τα κατάφερε ο Λουριώτικος Α.Γ.Ο - Στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Γ.Ο Αμφιλοχίας

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Λ.Α.Γ.Ο προσπάθησε να πάρει την νίκη μέσα στον Λούρο και να οδηγήσει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι (στην Αμφιλοχία) δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα η ήττα με 56-53 να δίνει την απευθείας άνοδο στην Α΄Εσκαβδε στην Ομάδα της Αμφιλοχίας....

Εχοντας μια εικόνα από το πρώτο παιχνίδι της σειράς (ήττα με κάτω τα χέρια στην Αμφιλοχία με 84-39) το ζητούμενο ήταν να γίνει η υπέρβαση κατακτώντας την νίκη και να μεταφέρουμε τις ελπίδες μας για άνοδο σε ένα ακόμα μάτς.

Στα του αγώνα τώρα στο πρώτο δεκάλεπτο η Αμφιλοχία ήταν συνεχώς μπροστά χωρίς να μπορεί όμως να πάρει κάποια διαφορά ασφαλείας (μέγιστη οι 4 πόντοι) με αποτέλεσμα ο Λ.Α.Γ.Ο να εκμεταλευτεί κάποια λάθη τους στα δύο τελευταία λεπτά και να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία (15-15)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό του Λ.Α.Γ.Ο με αποτέλεσμα τα ελευθερα σουτ που πήρε από καλές θέσεις να μην φέρουν πόντους και έτσι η Αμφιλοχία να πάει στο ημίχρονο με το +8 (23-31)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο και ποιοτικό μπάσκετ πήγανε χέρι με χέρι στο σκόρ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα της Αμφιλοχίας μπροστά στο σκόρ με 40-49.

Ξεκινώντας το τέταρτο δεκάλεπτο και συνάμα και το πιο κρίσιμο του αγώνα για τις δύο ομάδες στα πρώτα του 5 λεπτά υπήρξε σκόρ μόνο για την φιλοξενούμενη ομάδα και μάλιστα μόνο μία βολή η οποία διαμόρφωσε το 40-50.

Και από αυτό το σημείο του αγώνα και μετά ενώ έδειχνε ξεκάθαρα ότι οι φιλοξενούμενοι θα είναι νικητές ο Λ.Α.Γ.Ο έτρεξε ένα σερι 13-2 και στο 1,47’ για το τέλος πηρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκόρ με τρίποντο του Αντώναρου Βασίλη (53-52) αναγκάζοντας την Αμφιλοχία να πάρει time out.

Με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των δύο ομάδων για τα κρίσιμα 100 δευτερόλεπτα του αγώνα και με κατοχή για τον Λ.Α.Γ.Ο δύο λάθη σε πάσες δώσανε κατοχή στους φιλοξενούμενους όπου με ένα καλάθι και 2 στις 4 βολές καταφέρανε να πάρουν την νίκη και ταυτόχρονα και την άνοδο στην Α εσκαβδέ κάτι το οποίο πανηγυρίσανε έξαλλα και που συγκρίνοντας και τα δύο παιχνίδια πραγματικά αξίζανε.

Για την νικήτρια ομάδα της Αμφιλοχίας κορυφαίοι ήταν οι Καρακώστας (16π.) Μαλιγιάννης (14π.) Διαμάντης (11π./1τρ.)
 Για τον Λ.Α.Γ.Ο ξεχώρισαν οι Βαγγέλης Δ. (18π./3τρ.)